O k r u g    P i r o t

"Budući ko smo i šta smo, moramo da budemo Istok Zapada i Zapad Istoka", rekao je Sveti Sava za tadašnju Srbiju, a naravno da to važi i danas, naročito za Pirotski okrug, koji povezuje Istok sa Zapadom, i obrnuto. Upravo grad Pirot se spominje još u starim rimskim kartama iz II veka n.e. kao Mutatio Turres, Grci su ga nazivali Pirgos, a Srbi u XIV veku mu daju ime Pirot, koje se održalo do dan danas. Upravo zbog takvog položaja, Pirot je bio, a i danas je tranzitno mesto, mesto gde se susreću i prolaze ljudi raznih kultura i nacionalnosti, bilo da idu sa Istoka na Zapad, ili obrnuto, moraju u svakom slučaju proći kroz ovu kapiju na putu ka svom odredištu.

Geografska lokacija okruga: Okrug se nalazi na krajnjem jugoistoku Srbije.

Planine oko okruga: Stara Planina, Belava, Vlaška Planina, Vidlič.

 

U srcu Balkana

Kada bi se tražile dve reči koje najbolje određuju sudbinu jednog područja kakav je Pirotski okrug, onda su to, svakako, prvo put, a onda granica. Put koji je bio, i ostao, najkraća spona između Srednje Evrope i Orijenta vezivao je grad za pitomu ravnicu kroz koju je prolazio, a granice između starovekovnih plemena, kulturnih uticaja, provincija, carstava, država i nacija su dodala još više bogatstva u istorijskom nasleđu ovoga područja.

                Putevi na Balkanu su oduvek zavisili od pravca pružanja velikih planinskih lanaca, glavnih reka koje su presecale celo poluostrvo i od položalja malih, plodnih kotlina usred brdovitog reljefa ovog dela Evrope. Grad Pirot se nalazi na najvažnijem putu u jugoistočnoj Evropi, u podnožju najvećeg planinskog lanca ovog dela Starog kontinenta, na reci koja svojim tokom povezuje istočni i zapadni deo Poluostrva i u lepoj, zaštićenoj ravnici okruženoj šumovitim planinama.

Opština Pirot ima 63791 stanovnika a površina koju zajednica pokriva je 1235 km2. U ovom periodu dolazi do afirmacije privatnog preduzetništva što je posledica privatizacije društvenog kapitala. Trenutno je u opštini zapošljeno približno 30000 ljudi.

 

Opština Babušnica se prostire na površini od 532 km2 i u njoj živi manje od 20.000 stanovnika sa tendencijom smanjenja ovog broja. Graniči se sa opštinama Pirot, Bela Palanka, Gadžin Han, Vlasotince, Crna Trava i Dimitrovgrad, a sa istočne strane u dužini od 18 km, sa susednom Bugarskom.

Postojeća industrija u ovoj Opštini je pogon AD ''Tigar'', ''Lisca'', stovarište građevinskog materijala «Jupiter»...,  a broj zapošljenih prelazi 3000.

Opština Dimitrovgrad obuhvata teritoriju od 483 km2 .U njoj živi približno 13.000 stanovnika od čega više od 50% u samom gradu. Granični prelaz Gradina udaljen je od Dimitrovgarada 5 km a glavni grad Bugarske Sofija 65 km. U periodu tranzicije industrija je desetkovana pa većina stanovništva radi u tzv. ''sivoj zoni''.

Opština Bela Palanka sa 15000 stanovnika spada u manje i privredno nerazvijene opštine u Srbiji. Danas je na teritoriji ove opštine zapošljeno približno 1000 ljudi. Bela Palanka je još od rimskog doba  poznata po velikom broju izvora i vrela, povoljnom geografskom položaju i bogatstvu lekovitim biljem.

 


<-- Îáðàòíî|Ãîðå|