От 7 април 2006 г. /петък/ започна набирането на предложения по съвместния фонд за малки проекти между България и Румъния, финансиран от Европейския съюз по програма ФАР - Трансгранично сътрудничество. От 2000 г. досега средно по около12 малки проекта бяха одобрявани и получаваха подкрепа всяка година.
Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество, който помогна на десетки общини и НПО в подобната програма със Сърбия е готов веднага да ви окаже съдействие за подготовка, обосновка и написване на качествени проекти за трансгранично сътрудничество и да ви консултира по всички въпроси.
По програмата се предвижда финансиране на бизнес сътрудничество, развиване на предприятия, трансфер на технологии и маркетинг за малки и средни предприятия, обучение, заетост, мерки за обмен в здравеопазването и културата, подобряване на информационния поток и комуникациите между граничните райони.
Крайният срок за подаване на предложенията е 7 юни 2006 г Трябва да се има предвид, че процедурата за кандидатстване е променена. Оценката на Формуляра за кандидатстване ще се извърши само ако съответната Концепция е класирана и едва след това ще се оценява Формуляра за кандидатстване. Проверката на приемливостта на кандидатите ще се осъществи само за проектите препоръчани за финансиране според получените точки, на базата на съпътстващите документи, които ще бъдат поискани от МРРБ.
Кои могат да кандидатстват?
- юридически лица с нестопанска цел;
- общини, асоциации на местни власти, Еврорегиони; организации в подкрепа на бизнеса като търговски, промишлени или селскостопански камари, професионални и браншови асоциации; агенции за икономическо развитие, бизнес центрове, бизнес инкубатори, търговски асоциации, други НПО, образователни институции, като професионални училища, колежи, университети, центрове за професионално обучение, изследователски институции Те трябва да са регистрирани в Република България най-малко 12 месеца преди крайния срок за подаване на предложения. Допускат се и национални и други организации с регистрирани клонове с местен офис и собствен баланс. Те трябва да се намират в приемлива българска област в граничния регион между България и Румъния.
За България това са областите: Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Силистра и Добрич; А за Румъния: областите Мехидини, Олт, Долж, Телеорман, Калараш, Гюргево и Констанца Задължително условие е кандидатите да имат поне един румънски партньор, което да бъде доказано със Заявление за партньорство!
Минималната сума за проект е 10 000 евро, а максималната- 50 000 евро. Задължително е 10% съфинансиране.
Кои са приоритетните области?
• Икономическо развитие: Подпомагане на малки проекти, които укрепват икономическата база на граничния район. Например, предложения за развитието на малки предприятия, пазарни инициативи, пазари, изложения и рекламни мероприятия, и т.н.; създаване на трансгранични структури и партньорства между подкрепящи организации; инициативи за местна заетост, образователни и обучителни инициативи
• Околна среда: Проекти, насочени към конкретни проблеми на околната среда в региона, като напр. разработка на проучвания, оценки на проблеми, обучение в областта на околната среда, и действия, насочени към засилване на общественото съзнание по отношение на околната среда, и др.
• Туризъм: Дейности, които обхващат “меки” проекти за развитие на туризма - изследвания, мерки за укрепване на институционалния капацитет, специализирани обучения за малки и средни предприятия и такива, свързани с ПРЧР( програми за развитие на човешките ресурси).
• Културен обмен: Вече съществуващи връзки и новосъздаден културен обмен между местни групи от двете страни на граничния регион. Срещи и обмен между младежи; артистична дейност; фолклорни мероприятия и др. п. действия, които наблягат върху установяването на традиции и дългосрочно сътрудничество на общото културно наследство.
• Местна демокрация: Ще се подпомагат схеми, които съдействуват за създаването и засилването на умения у организационните структури на местната и регионална обществена администрация и на други структури на демократичното общество (търговски палати, търговски асоциации, профсъюзи, НПО, училища и университети). Ще се осигуряват съответни курсове за обучение и информация, подпомагане на посещения за обмен, подготовка на проекти и по процедурни въпроси. Смесените проекти могат също така да включват разработване на материали за задочно обучение, ще се подпомага обменът на "ноу-хау" и опит в образованието чрез взаимни посещения.
• Проучвания в областта на планирането и развитието: Проекти, които създават база за съвместно планиране в пограничните райони. Могат да се подпомагат проекти, които създават предпоставки за съвместно планиране в граничния район, за оформяне на съвмести програми за научни изследвания, за разработване на общи стратегии за регионално развитие в дадена гранична област, с цел общо определяне на приоритетите за развитие и т.н. Също така са приемливи и предпроектни проучвания за изпълнение на по-големи проекти
|