« следваща | 10 Април 2006.г. | предишна » |
Продължава набирането на предложения за малки проекти по съвместните фондове България – Румъния, България - Гърция, България - Турция и България – Македония |
КОНСОРЦИУМЪТ ЗА ПОДКРЕПА НА МЕЖДУРЕГИОНАЛНОТО СЪТРУДНИЧЕСТВО, КОЙТО ПОМОГНА НА ДЕСЕТКИ ОБЩИНИ И НПО В ПОДОБНАТА ПРОГРАМА СЪС СЪРБИЯ Е ГОТОВ ВЕДНАГА ДА ВИ ОКАЖЕ СЪДЕЙСТВИЕ, ПАРТНЬОРСТВО И НАПИСВАНЕ НА КАЧЕСТВЕНИ ПРОЕКТИ. В последните дни Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ стартира набирането на предложения за малки проекти за трансгранично сътрудничество с няколко съседни страни. За проектите България – Румъния и България – Гърция процедурата за кандидатстване е променена. Оценката на Формуляра за кандидатстване ще се извърши само ако съответната Концепция е класирана и едва след това ще се оценява Формуляра за кандидатстване. Това означава, че ще се подава и Концепция, а проверката на приемливостта на кандидатите ще се осъществи само за проектите препоръчани за финансиране според получените точки, на базата на съпътстващите документи, които ще бъдат поискани от МРРБ За всички малки проекти кандидатите трябва да са:
Те трябва да са регистрирани в Република България най-малко 12 месеца преди крайния срок за подаване на предложения в съответните гранични райони. Допускат се и национални и други организации с регистрирани клонове с местен офис и собствен баланс. БЪЛГАРИЯ- ГЪРЦИЯ Минималната сума за проект е 10 000 евро, а максималната- 100 000 евро. Задължително е 10% съфинансиране. Приортитетни области: 1. Бизнес сътрудничество в подкрепа на повишаване на заетостта Приоритет 2: Сътрудничество между образователни и изследователски институции. NB! Предмета на гореспоменатите дейности и обучителни инициативи трябва да са фокусирани към подобряването на човешките ресурси във връзка с насърчаване на икономическото развитие в региона и повишаване на заетостта. От кои области трябва да бъдат кандидатите? За България: Благоевград, Смолян, Кърджали и Хасково. За Гърция: Серес, Солун, Драма, Кавала, Ксанти, Родопи, Еврос Краен срок за подаване на предложенията: 5 юни 2006 г. БЪЛГАРИЯ-РУМЪНИЯ По програмата се предвижда финансиране на бизнес сътрудничество, развиване на предприятия, трансфер на технологии и маркетинг за малки и средни предприятия, обучение, заетост, мерки за обмен в здравеопазването и културата, подобряване на информационния поток и комуникациите между граничните райони. Крайният срок за подаване на предложенията е 7 юни 2006 г Кандидатите трябва да се намират в приемлива българска област в граничния регион между България и Румъния. За България това са областите: Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Силистра и Добрич; А за Румъния: областите Мехидини, Олт, Долж, Телеорман, Калараш, Гюргево и Констанца Задължително условие е кандидатите да имат поне един румънски партньор, което да бъде доказано със Заявление за партньорство! Минималната сума за проект е 10 000 евро, а максималната- 50 000 евро. Задължително е 10% съфинансиране.
БЪЛГАРИЯ- ТУРЦИЯ Краен срок за предаване на предложенията: 2 юни 2006 г. Кандидатите трябва да са от: За България- от следните български административни области на ниво NUTS III: Хасково, Ямбол и Бургас За Турция- от района на Едиме и Киркларели Минималната сума за проект е 10 000 евро, а максималната- 50 000 евро. Задължително е 10% съфинансиране. Обща сума за България – 465 000 Евро /от ФАР/, и толкова за Турция, които ще бъдат осигурени от Предприсъединителната програма. . Тип проекти: Опростени и Допълващи се /Огледални/. Приоритетени области: 1. Икономическо развитие- сътрудничество между регионални администрации, асоциации и др. 2. Туризъм: популяризиране на общите културни, архитектурни, художествени, исторически и туристически обекти и ресурси в общия регион 3. Културен обмен 4.Насърчаване контактите между университети, училища, институти, обмяна на студенти и др. 5. Подобряване капацитета на институциите. Всичмки проекти трябва да имат ясно изразен трансграничен ефект. БЪЛГАРИЯ – МАКЕДОНИЯ Крайният срок за кандидатставне е 23 май 2006 г. Кандидатите трябва да са: За България всички общини от областите Благоевград и Кюстендил - Банско, Белица, Благоевград, Гоце Делчев, Гърмен. Кресна, Петрич, Разлог, Сандански, Сатовча, Симитли, Струмяни, Хаджидимово, Якоруда, Бобовдол, Бобошево, Дупница, Кочериново, Кюстендил, Невестино, Рила, Сапарева баня и Трекляно. За Македония това се регионите Североизточен, Югоизточен и Източен включващ общините Кратово, Крива Паланка, Ранковце, Радовиш, Конче, Струмица, Босилово, Василево, Ново село, Берово, Пехчево, Виница, Зърновци, Кочани, Чешиново - Облешево, Пробищип, Щип, Карбинци, Делчево, Македонска Каменица и Свети Николе. Задължително изискване към всички кандидати е те да са регистрирани поне 6 месеца преди крайната дата за подаване на документи, както и да имат партньор от другата страна на границата. Отпусканите от съвместния фонд суми за отделни проекти ще бъдат между 10 000 евро и 50 000 евро. Задължително е изискването всеки кандидат да осигури собствено съфинансиране - за българските организации - 10 % от стойността на искания грант, а за македонските кандидати – 5%. Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество, който помогна на десетки общини и НПО в подобната програма със Сърбия е готов веднага да ви окаже съдействие, партньорство и помощ за подготовка, обосновка и написване на качествени проекти за трансгранично сътрудничество и да ви консултира по всички въпроси. Както вече знаете, ние сме Консорциум за подкрепа на междурегионалното сътрудничество, който е специализиран в подготовката, обосновката и цялостното оформяне на проекти по Програма ФАР и по други донорски програми. Досега Консорциумът беше сериозно ангажиран с проекти по програмата за малки проекти България- Сърбия и Черна Гора, която току-що приключи. В момента консорциумът работи активно по подготовка на проекти за трансгранично сътрудничество на България с Македония, Румъния, Гърция и Турция.
|
© 2005 Финсис. Всички права запазени.