Министерството на регионалното развитие и благоустройството (България) и Европейската Агенция за Възстановяване, Белград (Сърбия и Черна гора) обявяват покана за предложения за подпомагане на малки неинвестиционни проекти "от хора за хора" и от "мек" тип за развитие на дейности от трансграничен характер. Така всъщност се дава старт на програма “Добросъседство”, за която редовно ви информирахме. Още в края на миналата година Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество с ръководител д-р Никола Христович проведе редица дискусионни семинари и срещи между български и сръбски общини и НПО в Перник, Видин, Бабушница Сурдулица, Пирот, Владичин Хан, Болевац и др., на които бяха подробно разяснени условията. Консорциумът, който е специализиран в тази дейност, е готов да ви помогне в подготовката, написването на проекти и да ви консултира по всички важни въпроси!
Кои могат да кандидатстват?
Местни и регионални власти, общини, НПО, които искат да разработват и изпълняват съвместни проекти в граничния регион за следните български административни области на ниво NUTS III: Видин, Монтана, София /частично – Годеч, Драгоман, Костинброд, Своге и Сливница/, Перник и Кюстендил и сръбските области - Бор, Зайчар, Ниш, Пирот, Ябланица, Пчиня.
• Видин - 11 общини: Белоградчик, Бояница, Брегово, Видин, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново Село, Ружинци, Чупрене;
• Монтана - 11 общини: Берковица, Бойчиновци, Брусарци, Вълчeдръм, Вършец, Георги Дамяново, Лом, Медковец, Монтана, Чипровци, Якимово;
• София /частично/ - 5 общини: Годеч, Драгоман, Костинброд, Своге, Сливница;
• Перник - 6 общини: Брезник, Земен, Ковачевци, Перник, Радомир, Трън.
В сръбските области:
• Бор - 4 общини: Бор, Кладово, Майданпек, Неготин;
• Зайчар - 4 общини: Болевац, Зайчар, Княжевац, Сокобаня;
• Ниш - 8 общини: Ниш, Нишка Баня, Алексинац, Гаджин Хан, Дольевац, Мерошина, Ражана, Свърльиг;
• Пирот - 4 общини: Бабушница, Бела Паланка, Димитровград, Пирот;
• Ябланичка - 6 общини: Бойник, Власотинце, Лебане, Лесковац, Медведжа, Църна Трава;
• Пчинска - 7 общини: Босилеград, Буяновац, Владичин Хан, Прешево, Сурдулица, Търговище.
Предложения ще се приемат до 16.00 часа (местно време) на 10 април 2006 г. на следния адрес в България: Съвместен Технически Секретариат в гр. Перник, кв. “Димова махала”, ул. “ Козлодуй” № 3.
За сръбските кандидати лице за контакт за допълнителна информация е ще бъде Звеното за развитие и координиране на помоща, в Министреството международни икономически връзки на Република Сърбия /лице за контакт : Г-жа Кристина Аскович, телефон/факс + 38111 3346 591 / + 38111 3346 874; e-mail: inter-regional@mier.sr.gov.yu
Размер на безвъзмездната помощ (грант):
Всяка безвъзмездна помощ по тази програма трябва да попада в следната рамка за минимален и максимален размер:
• Минималната сума на искания грант е 10 000 ЕВРО
• Максималната сума на искания грант е 50 000 ЕВРО
В допълнение към това, размерът на безвъзмездната помощ не може да надвишава 90 % от всички допустими разходи по проекта. Балансът трябва да бъде финансиран от собствени ресурси на кандидата или неговия партньор, или от източници, различни от бюджета на ЕС.
Минималното съфинансиране от страна на кандидатите е 10% от цялата сума на проекта. То трябва да бъде осигурено от бенефициента, за да се демонстрира местна ангажираност. Не се допуска принос в натура. Средства, които вече са предоставени от ФАР или друга програма на Общността, не могат да бъдат представени като собствено участие. Още повече, предложения, които вече са финансирани от ФАР или от други ресурси на ЕС, не могат да кандидатстват за подкрепа.
Финансовата помощ се осигурява от Програма “Добросъседство” между Република България и Република Сърбия и Черна гора. Кандидатите и партньорите от двете страни на границата ще бъдат финансирани от различни финансови източници, а именно, българските организации – чрез програма ФАР, а сръбските – чрез КАРДС. В случай на интегрирани проекти, общият проект може да бъде финансиран и от двата финансови източника.
Съвместният технически секретариат, разположен в гр. Перник, ще бъде отговорен за управлението на Поканата за предложения, както и за контактите с кандидатите, а в последствие с получилите финансиране организации, за отчитане на проектите и програмата като цяло.
Кои са приоритетните области?
Съвместният фонд за малки проекти ще финансира малки проекти от типа “от хора за хора” в следните приоритетни области:
1. Културен обмен и дейности, популяризиращи културно наследство или природни забележителности – акцентът се поставя върху подчертаване важността на културното наследство и създаване на дългосрочни партньорства;
2. Обмен в сферата на образованието и обучителни инициативи – фокус на този приоритет са проекти, свързани с повишаване качеството на образованието и създаване на мрежи за споделяне на академичен и практически опит;
3. Мерки за подобряване на сътрудничеството в сферата на здравеопазването и в частност, споделяне на ресурси, възможности и съоръжения в трансграничен контекст – като например прилагане на интегриран подход за защита и подобряване здравето на хората в региона;
4. Двустранни действия за съвместно решаване на общи социални проблеми – например подкрепа за разнообразни инициативи, насочени към интегрирането на групи в неравностойно положение;
5. Създаване и развитие на благоприятни условия за подобряване на общуването и повишаване на информираността в граничния регион, вкл. и чрез подкрепа за създаване на трансгранични радиа, телевизии, вестници или други медии – акцентът се поставя върху проекти, които ще подпомагат сътрудничеството между медиите и гражданските организации.
Задължително условие е проектите да имат трансграничен ефект!
Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество е готов веднага да ви окаже съдействие за подготовка, обосновка и написване на проекти за трансгранично сътрудничество и да ви консултира по всички въпроси.
За контакти: гр.София - 1000, ул. Петър Парчевич № 55, ет. 1, тел.(+359 2) 9819948; 981-9954; 81-9960; факс 9866744; GSM: 0888/619863; 0888/585016, е-mail: office@finsys-soft.com.
|