« следваща | 20 Февруари 2006.г. | предишна »
Съвместна българо-сръбска комисия ще оценява проектите по програма „Добросъседство”

На 16 февруари 2006 г. в Перник, където е разположен Съвместният технически секретариат на Програма ФАР, бяха представени възможностите за финансиране на проекти по Програмата “Добросъседство” между България и Република Сърбия и Черна гора. Домакин беше ръководителят на Техническия секретариат - г-н Петър Петров. Присъстваха представители на общини, НПО, училища, читалища, музеи и др.

Всъщност това беше първият от поредицата информационни дни, които Съвместният технически секретариат и Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/ провеждат в 5 различни общини. Домакини на следващите са: гр. Кюстендил, Своге /21 февруари, вторник от 10 ч./, Монтана /22 февруари, сряда/ и Видин /23 февруари, четвъртък/. На срещата в Перник присъстваха: Юлия Нейчева- гл.експерт в МРРБ, Мария Кирова от Делегацията на ЕК у нас, Боряна Методиева- зам. областен управител на Перник, Христина Начкович от Министерството на външноикономическите връзки на Сърбия, експертите от Техническата помощ Жечка Калинова и Елеонора Иванова /те представиха грантовата схема/ и Пиер Егло-ръководител на екипа експерти.

Както вече ви информирахме, продължава набирането на предложения по съвместния фонд за малки проекти България- Сърбия и Черна Гора. Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество с ръководител д-р Никола Христович получи в обявения срок – 20 февруари, нови заявки от общини, НПО и училища за подпомагане и написване на проекти за трансгранично сътрудничество.

В Перник представители на МРРБ съобщиха, че скоро ще стартира и Грантовата схема за развитие на местен капацитет. Очаква се програмата да бъде обявена през пролетта на тази година. Съвместна българо-сръбска комисия ще оценява всички проекти.

Какви полезни съвети за кандидатите с малки проекти дават експертите?

Няма нужда от излишни партньорства, достатъчен е и един партньор. Може да се кандидатства с опростени, допълващи се и интегрирани проекти, но по-голяма тежест имат последните два вида. Допълващите се проекти трябва да бъдат написани така, че ако другата страна не получи финансиране, да продължаат да работят самостоятелно, т.е. като опростен проект. При интегрираните проекти Кандидатът и Трансграничният кандидат представят заедно едно проектно предложение, а получават две отделни финансирания. Ако обаче единият кандидат не бъде одобрен, отхвърля се целия проект. Възможни са разходи и за чуждестранен експерт. Могат да кандидатстват само регистрираните по Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

Необходимо е да се подават един оригинал и две копия на кандидатстващия проект, както и едно копие в електронен вид. Комисията може да изиска допълнителни документи за представяне в срок от 72 часа.документи. Не трябва да се чака последния момент за предаване на предложенията.

Консорциумът за подкрепа на междурегионалното сътрудничество вече проведе поредица от партньорски срещи във Видин, Бабушница, Пирот, Владичин Хан, Болевац и др. Въпреки това, все още има общини и организации и от двете страни, които нямат партньор и търсят такъв. На 7 март 2006 г. в Пирот /Република Сърбия и Черна Гора/ ще се проведе нова среща за намиране на партньор, а скоро и на страницата на Съвместния техническия секретариат ще има подобна информация.

© 2005 Финсис. Всички права запазени.